Роман Павличенко: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(ns)
 
Нема опис на уредувањето
'''Роман Павличенко''' ([[руски]]: ''Роман Анатольевич Павлюченко'', роден на {{роден на|15|декември|1981}}) е руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[ФК Тотенхем]].
 
Павличенко своето деби во фудбалот го направил за екипата на [[ФК Динамо Ставропол]] во [[1999]]. Во 2000 тој се преселил да игра во Ротор Волгоград и се задржил во тимот 3 години каде постогнал 14 гола во 65 натпревари за својот тим.
 
Павличенко се преселил во [[ФК Спартак Москва]] во пролетта [[2003]]. Павличенко станал голем голгетер на тимот, постигнувајќи 77 погодоци во 147 натпревари. Во [[2006]] станал голгетер на Руската премиер лига. Во [[2007]] станал втор капитен на Спартак, заедно со [[Моцарт Сантош]].