Разлика помеѓу преработките на „Ратко Младиќ“

Додадени 793 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Ратко Младиќ''' ({{lang-sr|Ратко Младић}}), бил начелник на генерал-штабот на Војската на Република Српска, војска на босанските Срби, во текот на [[Граѓанската војна во БиХ]] од 1992-1995, а во моентот затвореник во [[Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија]] во Хаг, Холандија.
 
Ратко Младиќ е роден на [[12 март]] [[1943]] година во селото Божиновиќи, [[општина Калиновик]], [[Кралство Југославија]], (денешна [[Република Српска]], [[Босна и Херцеговина]]).
Младиќ претходно бил на повеќе високи функции во [[ЈНА]], а долго време (1965-1989) поминал и како висок офицер во третата армиска област на ЈНА со седиште во Скопје.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.un.org/icty/transe5&18/960711IT.htm|title=International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia|publisher=UN|accessdate=2008-07-26}}</ref>
 
Младиќ претходно бил на повеќе високи функции во [[ЈНА]], а долго време (1965-1989) поминал и како висок офицер во третата армиска област на ЈНА со седиште во Скопје.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.un.org/icty/transe5&18/960711IT.htm|title=International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia|publisher=UN|accessdate=2008-07-26}}</ref>
 
Во април [[1992]] година воениот командант на Босанските Срби, Ратко Младиќ вонредно бил унапреден во чин генерал-потполковник, и веднаш бил поставен за началник на штабот и заменик на командант во Командата на Втората воена област на Југословенската народна армија во [[Сараево]].
 
По Младиќ се води меѓународна потрага за да биде изведен на судење за обвинувањата за геноцид и воени злосторства во врска со [[опсадата на Сараево]] (1992-1995) и [[масакрот во Сребреница]] (1995) пред Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија во Хаг.<ref>[http://www.un.org/icty/indictment/english/mla-ai021010e.htm Ratko Mladic - Amended Indictment], from the [[United Nations|UN]] [http://www.un.org/icty/ ICTY]’s website, 10 октомври, 2002</ref>