Разлика помеѓу преработките на „Земјоделство на Инките“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ro:Agricultura incașă)
 
'''Земјоделството на Инките''' била една од најважните гранки во [[Општество на Инките|општеството]] од кое зависело населението. Плодноста на почвата во Империјата вила голема, со голема влажност и добра обработка. Со адаптирањето на претходно стекнатите техники во новите земјоделски средини им овозможувало голем профит и со тоа производство во нови земјоделски средини. Овие земјоделски достигнувања не би биле достигнати без [[работна сила]]. Овие технологии биле многу успешни, па дури и денес некои од нив се користат<ref>{{es icon}} http://www.eclac.cl/publicaciones/xml/1/5541/lcl1413_Cap8-10.pdf</ref><ref>{{es icon}} http://www.cusichaca.org/PDF/2.%20%20Presentacion%20de%20la%20Institucion%20CUSICHACA.pdf</ref>.
 
== Наѓубрување==
Инките користеле неколку видови ѓубрива за наѓубрување на обработливите површини. Во крајбрежниот регион, мали риби, како што се [[Сардина|сардините]], биле закопувани со пченка така што се забрзувал растот на растението. Овој процес бил забележан на ѕидовите на храмот [[Пачакамак]], каде биле прикажани мали пченки кои растат од риба. Покрај рибите, во крајбрежниот регион се користело и [[гуано]], кое всушност е отпадокот создаден од големиот број крајбрежни птици. Во остатокот од империјата, луѓето користеле ''природно ѓубриво'' добиено од домашните животни и паднати листови од дрвата.
 
== Наводи ==