Разлика помеѓу преработките на „Робињо“

Додадени 562 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Робсон де Соуза''' ([[португалски]]: ''Robson de Souza''), познат само како '''Робињо''' е бразилски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[Милан]].
 
Својата кариера ја започнал во 2002 година во екипата на Сантош од Бразил, кога имал 17 години. Во 2005 година потпишал за ФК Реал Мадрид, за сума од € 24 милиона. Во тимот на Реал одиграл 101 натпревари и постигнал 25 голови. Во 2008 година потпишал за ФК Манчестер Сити за сума од € 42,5 млн. евро и плата од £ 160.000 неделно.