Разлика помеѓу преработките на „База на податоци“

Одземени 338 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: датотеки -> податотеки)
'''База на податоци''' e збирка на или колекција на податоци кои обични ги опишуваат активностите на една или повеќе сродни организации .<ref>Ramakrishnan - Database Management Systems 3rd Edition</ref>
'''База на податоци''' е збир од меѓусебно поврзани [[Податок|податоци]], меморирани заедно со контролирана редунданција, независно од програмите кои се користат, со контролиран или општ пристап до податоците за додавање или модифицирање.<ref>Структури на податоци, организација на податотеки и бази на податоци. проф. д-р. Данчо Давчев. II издание, 1999. (стр. 93)</ref>
== Наводи ==
<references/>
6

уредувања