Разлика помеѓу преработките на „Франкфурт на Мајна“

Додадени 1.940 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
=== Аеродроми ===
 
До градот од другите градови ширум светот се стигнува преку [[Аеродром Франкфурт|Аеродромот на Франкфурт]] (''Flughafen Frankfurt am Main''), кој е лоциран на12на 12 км од центарот на градот. Аеродромот има три [[писта|писти]] и има 265 постојани дестинации. Рангиран е меѓу првите десет ародромиаеродроми во светот и е најголем карго аеродром во [[Европа]]. Аеродромот исто така служи како седиште на [[Кондор Ерлајнс|Кондор]] и како главно седиште за германскиот знаменосач[[авиопревозник]] [[Луфтханза]].Според Во зависност од тоа колку вкупно патници има иили колку летови се искористени, рангиран е на второто или третото место за најзафатенитенајпрометните во светотЕвропа по [[Аеродром Лондон-Хитроу|лондонскиот аеродром ХедроуХитроу]] и [[Аеродром Париз-Шарл де Гол|парискиот аеродром ЧарлсШарл де ГалеГол]]. Во 2009 година низ Франкфуртскиот аеродром поминаа 50.9 милиони патници. До аеродромот се стигнува со кола или автобус и има две железнички станици, една регионална и една за подалешнатаподалечни околинадестинации. Линиите на [[Ес-железница|S-Bahn]] се S8 и S9 (насока "Frankfurt„Frankfurt (Main) Hbf"Hbf“, "„[[Офенбах (Хесен)|Offenbach Ost]]“ или "[[Ханау|Hanau]]"), оддалечен на 10-15 минминути од аеродромот до Главната железничка и центарот на градот, и возовите [[Интерсити|IC]] и [[Интерсити експрес|ICE]] за поодалеченитепооддалечените дестинации исто така на 10-15 минминути.
 
И покрај името, Аеродромот[[Аеродром Франкфурт-Хан во|Аеродромот Франкфурт-Хан]] не е лоциран во близина на Франкфурт, нотуку есе наоѓа наоколу 120 км од градот во Лаутценхаузен[[Лауценхаузен]] (Рајнланд[[Рајнска област-ПалатинатеПфалц]]). До овој аеродром може да се стигне самоединствено со кола или автобус. Автобуската линија започнува од Централната станица наво Франкфурт и до аеродромот се потребни сатсаат и четириесет и пет минути. Минатата година над 4 милиони патници го искористијаискористиле овој аеродром, со цел да ги употребат чартерниско-буџетните летовитеавиокомпании како Рајанеар[[Рајанер]].
 
Аеродромот[[Аеродром Франкфурт-Егелсбах|Аеродромот Франкфурт-Егелсбах]] е зафатенпрометен аеродром наза генералнаопштата авијација, лоциран југо-источно од Меѓународниот аеродром Франкфурт, блиску до градот [[Егелсбах]].
 
=== Патишта ===
 
Улиците во центарот на Франкфурт обично се натрупанипренатрупани со колиавтомобили за време на шпицотсообраќајниот метеж. Некои области, особено оние околу центрите за шопинг [[Цајл]], се [[пешак|пешачки]] зони. Има бројни паркинзипаркиралишта лоцирани низ градот.
 
Франкфурт е сообраќајно седиште на системот на [[Германски автопати|германскиот аутобан]] (автопат). [[Франкфуртер Кројц]] е аутобанскаавтопатска раскрсница блиску до аеродромот каде што се аутобанитеавтопатите [[Автопат 3 (Германија)|А3]] (Cologne[[Келн]]-Würzburg[[Вирцбург]]) и [[Автопат 5 (Германија)|А5]] (Basel[[Базел]]-Hannover[[Хановер]]). Со околу 320.000 автомобили дневно, тоа е една од најнабиените крстосници цово [[Европа]]. [[Автопат 66 (Германија)|А66]] го поврзува Франкфурт со Визенбаден[[Визбаден]] на запад и со [[Фулда]] на исток. [[Автопат 661 (Германија)|А661]] започнува на југ (Дармштад[[Дармштат]]), поминува низ источниот дел на Франкфурт и завршува на север (Бањата[[Бад ХамбургХомбург]]). А648 е краток аутобанавтопат во западниот дел на Франкфурт.
 
=== Железнички станици ===
 
Главната железница на Франкфурт е најголемата железницажелезничка станица во Германија во железничкиот сообраќај. Според бројот на патници , рангирана е на второто место заедно со главната железница на Минхен (секоја по 350.000) по главната желеница на Хамбург (450.000). Лоцирана е меѓу [[Галус]] и Баххоффиртел[[Банхофсфиртел]], не многу оддалечена од [[Франкфуртски саем|Саемот на Франкфурт]] и [[финансиска област|финансиската област]] ([[Банкенфиртел]]). Служи како големо седиште на возовите на големи далечини (''[[Интерсити|InterCity]], [[Интерсити експрес|ICE]]''), на регионалните возови како и на јавниот транспортен систем на Франкфурт. Таа е крајна станица на најголемиот број ICE линии, правејќи ја најважната станица во германската мрежа на ICE. Овде, исто така, застануваат сите линии на Rhine[[Рајна-MainМајна SС-BahnБан]], две линии на U[[Франкфурт У-BahnБан]], неколку трмваи[[трамвај|трамвајски]] и [[автобус|автобуски]] линии. Регионалните и локалните возови се интегрирани во Јавниот транспортен систем Рајна-Мајна-Феркерсфербунг (''Rhein-Main-Verkehrsverbund'') (RMV), вториот по големина интегриран јавен транспортен систем во светот. Поголем е само [[Берлин|Берлинскиот]] интегриран јавен транспортен систем (VBB).
 
ФранкфуртниотЖелезничката аеродромстаница наза долгидалечни релациидестинации на Аеродромот го поврзува Меѓународниор[[Аеродром Франкфурт|Меѓународниот аеродром на Франкфурт]] со главната железничка мрежа, најмногу со ICE, користејќи ја линијата CologneКелн-FrankfurtФранкфурт. Тоа е една од двете железнички станици на аеродромот, а другата е за локалниотлокалните S-Bahn (линиите S8 и S9) и регионалните возови со име Аеродромска регионална станица на Франкфурт.
 
Третата станица на големи далечини во Франкфурт е Südbahnhof (Зидбанхоф), лоцирана во ЗахсенахаузенЗаксенхаузен.
 
Двете најголеми станици во центарот на градот се [[Станица Хауптвахе во Франкфурт на Мајна|Хауптвахе]] и [[Станица Констаблервахе во Франкфурт на Мајна|Констаблервахе]], двете лоцианилоцирани на најпознатата улица за шопинг во Франкфурт, [[Цајл]].
 
=== Јавен превоз ===
 
Градот има два подземни железнички системи: U-Bahn и S-Bahn, како и надземниот трамвајски систем. Информации за U и S Bahn можат да се најдат на веб-станицата на RMV<ref>{{cite web|url=http://www.rmv.de/coremedia/generator/RMV/Sprachen/SPRACH__ART__en.html |title=Rhein-Main Transport Association |publisher=RMV.DE |date=2010-11-24 |accessdate=2011-04-10}}</ref>.
 
Девет линии на S-Bahn го поврзуваат Франкфурт со регионот на Рајна[[Франкфурт Рајна-Мајна|Рајна-Мајна]]. НекоиПовеќето од нивлинии имаат најмалкууслуга на секои 15 минутниминути рутиво дневнотекот на целиот ден, секоја по една линија на време од 15 минути, или две линии кои служат една рута од 30 минути. Сите линии, освен Ѕ7 поминуваат низ тунелот на Франфурт и поминуваат низ [[Остендштрасе]], [[Констаблервахе]], [[Хауптвахе]], [[Таунусанлаге]] и Централната станица на Франкфурт. Со напуштање на градот S-Bahn-от се движи над земјата. Тој обезбедува пристап до Саемот на Франкфурт (S3-S6), аеродромот (S8-S9), стадионот (S7-S9) и градовите во близина како [[Визбаден]], [[Мајнц]], [[Дармштат]], [[Руселсхајм]], [[Ханау]], [[Офенбах (Хесен)|Офенбах на Мајна]], [[Бад Хомбург]], [[Кронберг]] и некои помали градови.
Тој обезбедува пристап до Саемот на Франкфурт((S3-S6), аеродромот(S8, S9),стадионот(S7-S9) и градовите во близина како Визбаден, Маинц, Дармштад, Рузелсхајм, Ханау, Офенбах на Мајна, Бад Хомбург, Кронберг и некои помали градови.
 
U-Bahn-от има седум линии кои поминуваат низ центарот на градот и некои поголеми области. Возовите кои минуваат на таа линија се бавни возови, како и многуте други кои поминуаваат на сред улица наместо под земја, далеку од центарот на градот. Минималниот интервал на услугите е 2.5минути, иако секојневната шема е дека секоја линија поминува со фрекфентност до 7.5-10 минути, што доведува до околу 3-5 минути на секторите во центарот низ кои поминуваат многу линии.