Разлика помеѓу преработките на „Партија за демократски просперитет“

нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{мак-никулец}}
[[Податотека:Pdp logo.jpg|thumb|160px|Логото на партијата]]
 
'''Партијата за демократски просперитет''' (ПДП) е [[политичка партија]] на етничките [[Албанци]] во [[Република Македонија]]. Основана е на [[15 април]] [[1990]]. Од [[1992]] до [[1998]] ПДП е дел од коалиционите влади предводени од [[СДСМ]]. По [[Парламентарни избори 1998 година|парламентарните избори од 1998 година]], ПДП преминува во опозиција и оттогаш поддршката за ПДП почнува драстично да опаѓа. Некогашната најсилна партија кај етничките Албанци во Република Македонија, на [[Парламентарни избори 2002 година|парламентарните избори во 2002 година]] освои само 2,3% од гласовите и само два мандати во [[Собрание на Република Македонија|Собранието]]. На [[парламентарни избори 2006 година|парламентарните избори 2006 година]] настапи во коалиција со [[Демократска унија за интеграција|Демократската унија за интеграција]] и освои три мандати. По изборите ПДП беше во опозиција, но во мај [[2007]] година партиското раководство одлучи да ја прифати понудата на премиерот Никола Груевски да влезе во [[Влада на Република Македонија од 2006|владината коалиција]], добивајќи го министерството за локална самоуправа.