Разлика помеѓу преработките на „Сферно огледало“

Одземени 17 бајти ,  пред 9 години
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
Центарот на кривината О, е [[центар]] на сферата чиј дел е [[огледало|огледалото]] и се нарекува [[оптички центар]] на [[огледало|огледалото]]. Точката Т, што се наоѓа на средината на [[огледало|огледалото]], е [[теме]] на [[огледало|огледалото]]. Правата што поминува низ центарот на [[огледало|огледалото]] и темето е [[главна оптичка оска]].
 
== Добивање на ликови во сферните огледала ==
 
Со приближување на [[предмет|предметот]] кон [[огледало|огледалото]] се добива [[лик]] реален, зголемен и превртен. Колку се приближува [[предмет|предметот]] кон [[огледало|огледалото]] [[лик|ликот]] е се подалеку и поголем.
Анонимен корисник