Дела на светите апостоли: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Книги од Новиот Завет}}
'''Дела на Апостолите''' ([[грчки]]: ''Πράξεις των `Αποστόλων'') е една од книгите која спаѓа во канонскиот [[Нов Завет]], и кој се користи во сите православни и римокатолички, како е во останатите христијански деноминации како протестанти, јехови сведоци, адвентисти и.т.н.
 
Името на насловот Дела на апостолите не бил оригинален. За прв пати ова име било употребено од страна на [[Иринеј Лионски]] во доцниот [[2 век]]. Некои сугерираат дека насловот бил ''Делата на Исус'' или ''Делата на Светиот Дух'', бидејќи во глава 1:1 се започнува со самиот Исус и продолжува околу она што Исус започнал и какво е неговото учење.
 
Најстариот досега познат примерок на „Делата“ е посведочен фрагментарно на [[папирус]] кој во науката е означен како П45 датиран околу [[250]] година, а пак, најстарата целосно сочувана верзија се наоѓа во т.н. [[Codex Vaticanus]], датиран во околу 320 до 350 година. Делата на светите апостоли претставува единствениот новозаветен текст сочуван во два текстуални облици (верзии), западна (латинска) и александриска (страрогрчка). Притоа, науката, речиси едногласно, смета дека александриската верзија на „Делата“ е хронолошки постара и оттука единствено оригинална. Ваквото тврдење е прифатено и од страна на црквата.
 
== Опис ==
 
Според податоци на црквата, до крајот на т.н. апостолска ера, бројот на христијаните бил околу 500.000 верници.
 
 
{{Link GA|ru}}
{{Link FA|no}}
 
[[ar:سفر أعمال الرسل]]
[[arc:ܦܪܟܣܝܣ ܕܫܠܝܚܐ]]
[[zh-min-nan:Sù-tô͘ Hēng-toān]]
[[ca:Fets dels Apòstols]]
[[cs:Skutky apoštolů]]
[[cy:Actau'r Apostolion]]
[[da:Apostlenes Gerninger]]
[[de:Apostelgeschichte des Lukas]]
[[en:Acts of the Apostles]]
[[el:Πράξεις των Αποστόλων]]
[[es:Hechos de los Apóstoles]]
[[eo:Agoj de la Apostoloj]]
[[eu:Apostoluen Eginak]]
[[fa:اعمال رسولان]]
[[fr:Actes des Apôtres]]
[[fur:Ats dai Apuestui]]
[[ga:Gníomhartha na nAspal]]
[[hak:Sṳ́-thù-hàng-chhon]]
[[ko:사도행전]]
[[hy:Գործք առաքելոց]]
[[hr:Djela apostolska]]
[[id:Kisah Para Rasul]]
[[ia:Actos del Apostolos]]
[[it:Atti degli Apostoli]]
[[he:מעשי השליחים]]
[[jv:Para Rasul]]
[[rw:Ibyakozwe n’Intumwa]]
[[sw:Matendo ya Mitume]]
[[ht:Akdèzapot]]
[[la:Actus Apostolorum]]
[[lv:Apustuļu darbi]]
[[lt:Apaštalų darbai]]
[[ln:Misála ya Bantoma]]
[[hu:Az apostolok cselekedetei]]
[[ml:അപ്പസ്തോലന്മാരുടെ പ്രവർത്തനങ്ങൾ]]
[[mt:Atti ta' l-Appostli]]
[[cdo:Sé̤ṳ-dù Hèng-diông]]
[[nl:Handelingen van de Apostelen]]
[[ja:使徒行伝]]
[[no:Apostlenes gjerninger]]
[[nn:Apostelgjerningane]]
[[pl:Dzieje Apostolskie]]
[[pt:Atos dos Apóstolos]]
[[ro:Faptele Apostolilor]]
[[qu:Apustulkunap rurasqankuna]]
[[ru:Деяния святых апостолов]]
[[sm:O Galuega a le au Aposetoro]]
[[sco:The Acks o the Apostles]]
[[scn:Atti di l'Apòstuli]]
[[simple:Acts of the Apostles]]
[[sk:Skutky apoštolov]]
[[sr:Дела апостолска]]
[[sh:Djela apostolska]]
[[fi:Apostolien teot]]
[[sv:Apostlagärningarna]]
[[tl:Mga Gawa ng mga Alagad]]
[[ta:அப்போஸ்தலர் பணி]]
[[th:กิจการของอัครทูต]]
[[tr:Elçilerin işleri]]
[[uk:Дії Апостолів]]
[[ug:ھەزرىتى ئەيسا ئەلچىلىرىنىڭ پائالىيەتلىرى]]
[[wa:Ouve des Apoisses]]
[[wo:Jëf ya]]
[[yo:Ìṣe àwọn Àpóstélì]]
[[zh:使徒行传]]