Разлика помеѓу преработките на „Апартхејд“

Додадени 7 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ur:اپارتھائیڈ)
 
Реформите на апартхејдот во [[1980]] не успеале да ја задушат опозицијата, со што во [[1990]] година [[претседател]]от [[Фредерик Вилем де Клерк]] започнал преговори да стави крај на апартхејдот, кулминирајќи во мулти-расни демократски [[избори]] во 1994 година, кои биле добиени од страна на [[африканскиот национален конгрес]] под покровителство на [[Нелсон Мандела]]. Трагите од апартхејдот сè уште ја формираат Јужно Африканската политика и општество.
{{никулец}} kuvata
 
[[Категорија:Политички системи]]
Анонимен корисник