Кочо Рацин: Разлика помеѓу преработките

Додадени 409 бајти ,  пред 16 години
нема опис на уредувањето
с (+bg)
Нема опис на уредувањето
'''Кочо Рацин''' (Коста Солев Рацин), роден во [[Велес]] во [[1908]], починал во [[Лопушник]], на [[13 јуни]] [[1943]]. Рацин е најистакнатиот поет, прозаист, критичар, историски мислител, национален деец и најпознат македонски интелектуалец меѓу двете светски војни. Неговата книга ''Бели мугри'' ([[Загреб]], [[1939]]) претставува едно од најзначајните поетски дела во македонската современа литература.
 
Родната куќа на Рацин, која што е во Велес, денес е претворена во спомен - музеј.
Постојат две верзии околу неговата смрт. Според првата, Рацин е убиен по грешка кога се враќаше во партизанскиот логор во Лопушник, а според втората тој е намерно убиен.
 
Во негова чест се одржуваат „Рациновите средби“, а неговата родна куќа во Велес денес е претворена во спомен - музеј.
 
[[Category:Македонски писатели|Рацин, Кочо]]
Анонимен корисник