Разлика помеѓу преработките на „Тахир Синани“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
'''Тахир Синани''' ([[албански]]: ''?''; е поранешен член на [[ОНА]].
 
Завршил како резервен офицер во [[Тирана]]. Подоцна станал капетан. Во редовите на ОВК се приклучил на 4 ноември 1998 година, раководејќи со Единицата за брза интервенција. Штабот на ОНА во [[Косово]], гледајќи ја неговата способност за раководење и управување го назначил заменик-командант на бригада, а по кратко време и командант на бригада во Бригадата 122.
 
Подоцна бил назначен за командант на Оперативната зона на Паштрик. По крајот на војната во Косово, во [[Призрен]] бил назначен за командант на зоната за претворање на [[ОВК]] во [[КЗК]]. Подоцна бил назначен за командант на Центарот за обука „''Агим Рамадани''”, паднат борец од Косовската војна, и со создавањето на Академијата за одбрана во [[Приштина]], бил именуван како
предавач во Академија.
 
Тој директно помогнал во организирањето и управувањето на војната на [[ОВПМБ]] во [[Источно Косово]]. Пролетта од [[2001]] година се приклучил кон редовите на [[ОНА]], во зоната на [[Гостивар]] како командант на Бригадата 116. Додаден како терорист во листите на [[ЕУ]] од [[16 јули]] [[2001]]<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/blackeu.htm|title=Европска црна листа|language=македонски|accessdate=2010-12-25}}</ref> и листите на [[Македонија]] од [[27 јули]] [[2001]]<ref>{{цитирана мрежна страница|url=http://www.vmacedonia.com/crisis/doc/blackmk.htm|title=македонска црна листа|language=македонски|accessdate=2010-12-25}}</ref>.
 
Заедно со уште четри членови на ОНА загинал во подготовка на експлозивни направи.