Разлика помеѓу преработките на „Егејски Острови“

с
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: мапа -> карта)
с
[[Податотека:Егејско Море со островски групи.gif|thumb|350px|Карта на островите на Егејското Море и островските групи.]]
 
'''Егејските Острови''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Νησιά Αιγαίου'', [[Турски јазик|турски]]: ''Ege Adaları'') се група на [[остров]]и во [[Егејско Море|Егејското Море]], кои што граничат со копнена [[Грција]] на запад и [[Турција]] на исток. [[Класичен антиквитет|АнтичкотоДревното име]] на Егејското Море, ''[[Архипелаг]]'', било подоцна употребено за островите кои ги содржи, и сега се користи, општо, со цел да се однесува на било која островска група.
 
Егејските острови се поделени на бројни групи (од север кон југ):
13.850

уредувања