Разлика помеѓу преработките на „Градска компјутерска мрежа“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: ===== MAN - Метрополитенска мрежа ===== Метрополитенската мрежа (MAN)е голема компјутерска м...)
 
===== MAN - Метрополитенска мрежа =====
 
Метрополитенската мрежа (MAN)е голема компјутерска мрежа која опфаќа цел град или некој голем комплекс.МAN обично поврзува голем број на локални мрежи (LAN), користејќи високо-капацитетна технологија, како фибер-оптички линкови, и обезбедува врски и услуги кои ги користи широката мрежа (WAN) и интернет.
 
DQDB, е Метрополитенски мрежен стандард за податочна комуникација. Наведен е во IEEE 802.6 стандардот. Користејќи DQDB, мрежата мозеже да биде дури до 20 милји или 30 километри долга, и да работи со брзина од 34 до 155 Mb/s.
Неколку значајни мрежи кои започнале како MAN се MAE-West, MAE-Ist и Sohnet Media Network.
[[Категорија:Метрополиси]]
 
[[ar:شبكة المنطقة الإقليمية]]
[[bs:Metropolitan Area Network]]
[[bg:MAN]]
[[cs:Metropolitan Area Network]]
[[da:MAN (datalogi)]]
[[de:Metropolitan Area Network]]
[[en:Metropolitan area network]]
[[et:Linnavõrk]]
[[es:Red de área metropolitana]]
[[eu:MAN]]
[[fa:شبکه کلان‌شهری]]
[[fr:Réseau métropolitain]]
[[gl:MAN]]
[[hr:Metropolitan Area Network]]
[[id:MAN]]
[[ia:Rete metropolitan]]
[[it:Metropolitan Area Network]]
[[he:רשת עירונית]]
[[ka:საქალაქო ქსელი]]
[[lb:Metropolitan Area Network]]
[[hu:Városi hálózat]]
[[ml:മെട്രോപൊളിറ്റൻ ഏരിയ നെറ്റ്‌വർക്ക്]]
[[nl:Metropolitan area network]]
[[ja:Metropolitan Area Network]]
[[no:Bydatanett]]
[[nn:Bydatanett]]
[[pl:Sieć miejska]]
[[pt:Rede de área metropolitana]]
[[ro:Metropolitan Area Network]]
[[ru:Городская вычислительная сеть]]
[[sr:Градска рачунарска мрежа]]
[[fi:Kaupunkiverkko]]
[[sv:Metropolitan Area Network]]
[[ta:பெருநகர் பரப்பு வலையமைப்புகள்]]
[[th:แมน]]
[[vi:MAN]]
[[zh:城域网]]