Разлика помеѓу преработките на „Баскервилски пес“

Додадени 1.954 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
== Инспирација ==
Главна инспирација било мочуриштето Фокс Тор за пишување на романот. Имотот на Бскервил е или имотот на Хејфорд Хол или на Брук Менор, што и двете се во близина на Баскфестлија. Во ова дело повторно се појавува [[Шерлок Холмс]] со [[Др. Вотсон]]. Конан Дојл ги вметнал повторно поради нивниот претходен успех.
 
== Главни ликови ==
'''Шерлок Холмс''' – главниот лик во романот, детективот од улицата [[221b Baker Street]] од Лондон кој ќе ја реши мистеријата околу ѕверот и убиставата.
 
'''Џон Вотсон'''– раскажувачот на приказната, соработник на Шерлок Холмс и негов пријател.
'''Хуго Баскервил'''– сопственик на имотот Баскервил од 17 век со кого започнала мистеријата во семејството.
'''Чарлс Баскервил'''– препоследниот преживеан сопственик на имотот, кој е убиен веднаш на почетокот на романот и неговото убиство е едно од главните во романот.
 
'''Хенри Баскервил'''– внук на Чарлс Баскервил, наследник на имотот и еден од главните ликови.
'''Д-р Мортимер'''– лекар, пријател на Чарлс и Хенри Баскервил, лик кој го открива убиството.
'''Џек Степлтон'''– главниот антагонист, убиец и заговорник на серија убистава и проневери.
'''Берил Степлтон'''– сопруга на Џек Степлтон, но и во улога на негова сестра.
'''Џон и Елиза Беримор'''– главни домашни помошници на Баскервелови.
'''Лора Лионс'''– наводна љубовница на Џ. Степлтон.
'''Селден'''– тежок криминалец кој пребегнал во близината на Баскервелови.
 
== Наводи ==