Разлика помеѓу преработките на „Тројански коњ“

Додадени 229 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
Денеска, на местото каде некогаш се наоѓала [[Троја]], блиску до [[Дарданели]]те во денешна [[Турција]], во [[1955]] година бил изграден музеј во кој се чуваат реликви од градот, а во градината на самиот музеј има изложено дрвен коњ, кој го претставува легендарниот тројански коњ.
 
[[Категорија:Тројанци]]
[[Категорија:Тројанска војна]]
[[Категорија:Грчка митологија]]
[[Категорија:Историја на технологијата]]
 
[[ar:حصان طروادة]]