Разлика помеѓу преработките на „Метал“

Одземен 101 бајт ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 212.158.180.234 (разговор), вратено на последната верзија на FoxBot
с (Отстрането уредувањето на 212.158.180.234 (разговор), вратено на последната верзија на FoxBot)
Во [[алхемија]]та, '''базен метал''' бил чест и евтин метал (за разлика од драгоцените метали како златото и среброто). Долговремена цел на алхемичарите била [[трансмутација]]та на базните метали во драгоцени метали.
 
Во [[нумизматика]]та, вредноста на монетите се цени главно според содржината на драгоцени метали во нив. Повеќето модерни валути се [[Фиат валута|фиат валути]], дозволувајќи монетите да се прават од базен метал. tie se picki od koi se pravi dete t.e. koa kurot vleguva ispusta sperma taka sto toa e vsusnost dete
 
== Драгоцен метал ==