Ванчо Михајлов: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Иван Михајлов Гаврилов''' ([[26 август]] [[1896]] - [[5 септември]] [[1990]]), познат уште како '''Ванчо Михајлов''', '''Ванче Михајлов''' и ''Радко'', е една од најконтроверзните личности во [[историја на македонскиот народ|македонската историја]]. Обично сметан за предавник во [[Република Македонија|Македонија]] и славен како голем револуционер во [[Бугарија]], два факти за Михајлов се неспорни - тоа дека бил лидер на [[ВМРО]] по [[1924]] како и тоа дека се изјаснувал како [[Бугари|Бугарин]].
 
Ванчо Михајлов е роден во [[Ново Село]], [[Штип|Штипско]]. Од [[1910]] година Ванчо бил ученик во егзархиската [[Солунска машка гимназија]]. Малку пред [[Меѓусојузничката војна]] (позната уште и како Втора [[Балкански војни|Балканска војна]]) го напуштил [[Солун]] и се вратил во Штип. Во [[1918]] година бил повикан како регрут во бугарската војска и служел во [[Софија]].
Анонимен корисник