Разлика помеѓу преработките на „Геја (митологија)“

нема опис на уредувањето
с
 
Според митологијата, таа и помогнала на својата ќерка [[Реја (митологија)|Реја]], да го сокрие [[Зевс]] во една пештера во [[Крит]], бидејќи нејзиниот сопруг [[Крон (митологија)|Крон]] ги голтал сите деца кои биле раѓани од неа, со цел да не му биде зазеден престолот. Подоцна, таа му помогнала на својот внук Зевс во борбата против Титаните во [[Титаномахија|Титаномахијата]]. Сепак, во последната борба помеѓу боговите, во [[Гигантомахија]]та, таа била против Зевс, барајќи по светот една билка која ги лечела на [[Гиганти]]те.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Грчка митологија]]
[[Категорија:Имиња на Бог]]
[[Категорија:Божествени сопруги на Зевс]]
[[Категорија:Грчки божици]]
 
[[af:Gaia (mitologie)]]