Разлика помеѓу преработките на „Олоф Мелберг“

Додадени 629 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
'''Ерик Олоф Мелберг''' (роден на {{роден на|3|септември|1977}} во [[Амехарад]]), е шведски [[фудбалер]] кој игра за [[Јувентус]] и за [[Шведска]]та репрезентација. Тој најчесто игра како стопер, но одлично се снаоѓа и на позицијата десен бек.
 
Во [[јануари]] [[2008]] мелбергМелберг бешебул купен од страна на Јувентус. Тој изјави дека сака да игра за Јувентус. Мелберг дебитираше за Јуве на 16 јули 2008, на натпреварот против второлигашот Пијаќенца, каде Јувентус неочекувано загуби со 1:0 на тој натпревар.
 
{{Никулец за биографија}}
 
[[Категорија:Фудбалери]]
[[Категорија:Живи луѓе]]
 
[[ar:أولوف ملبيرغ]]
[[bg:Улоф Мелбери]]
[[ca:Olof Mellberg]]
[[cs:Olof Mellberg]]
[[da:Olof Mellberg]]
[[de:Olof Mellberg]]
[[en:Olof Mellberg]]
[[et:Olof Mellberg]]
[[es:Olof Mellberg]]
[[fr:Olof Mellberg]]
[[ko:올로프 멜베리]]
[[id:Olof Mellberg]]
[[it:Olof Mellberg]]
[[la:Olof Mellberg]]
[[lv:Ulofs Melbergs]]
[[lt:Olof Mellberg]]
[[hu:Olof Mellberg]]
[[nl:Olof Mellberg]]
[[ja:オロフ・メルベリ]]
[[no:Olof Mellberg]]
[[nn:Olof Mellberg]]
[[pl:Olof Mellberg]]
[[pt:Olof Mellberg]]
[[ro:Olof Mellberg]]
[[ru:Мельберг, Улоф]]
[[simple:Olof Mellberg]]
[[fi:Olof Mellberg]]
[[sv:Olof Mellberg]]
[[zh:奥洛夫·梅尔贝里]]