Разлика помеѓу преработките на „Алфонсо VIII“

Додадени 233 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
По неговиот пораз во [[Битка кај Аларкос|битката кај Аларкос]], тој ја предводел христијанската коалиција предводена од [[Кралство Кастилја]], [[Кралство Арагон]], [[Кралство Португалија]] и [[Кралство Навара]] во големата победа над [[муслимани]]те во [[Битка кај Лас Навас де Толуз|битката кај Лас Навас де Толуз]] во [[1212]] година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од [[Ибериски полуостров|Иберискиот полуостров]].
 
[[Категорија:Кастилски монарси]]
[[Категорија:Римокатолички монарси]]
[[Категорија:Шпанци од 12 век]]
[[Категорија:Шпанци од 13 век]]
 
[[ar:ألفونسو الثامن ملك قشتالة]]