Разлика помеѓу преработките на „Зулу“

Одземени 8 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
|iso1=zu|iso2=zul|iso3=zul}}
 
'''Зулускиот јазик''' ({{lang-zu|''isiZulu}}'') или само '''зулу''' е [[Бантуски јазици|бантуски јазик]], официјален јазик во [[Јужноафриканската Република]] и мајчин јазик на народот [[Зулу]]. Јазикот го зборуваат околу 10 милиони луѓе, воглавно во Јужноафриканската Република. Овој јазик е јазик кој најмногу се зборува по домаќинствата во државата, односно го зборуваат околу 24% од домаќинствата и го разбираат околу 50% од населението на државата. Во 1994 година јазикот станал единаесети официјален јазик во Јужноафриканската Република. Зулускиот јазик, како и сите останати бантуски јазици, користи [[латиница]] како свое основно писмо.
 
== Географска распространетост ==