Разлика помеѓу преработките на „Демографија на Чад“

нема опис на уредувањето
{{bar percent|[[Атеисти]]|black|3}}
}}
 
Чад е со голема религиозна различност. Според пописот од 1993 година, 54% биле [[Муслимани]], 20% [[Католици]], 14% [[Протестанти]], 10% [[Анимизам|Анимисти]] и 3% [[атеисти]]. Муслиманите се сконцентрирани во северниот и источниот дел, додека христијаните во јужниот.
 
[[Категорија:Демографија на Чад| ]]
{{Африка по тема|Демографија на}}
 
[[bg:Население на Чад]]
[[da:Tchads demografi]]
[[es:Demografía de Chad]]
[[fr:Démographie du Tchad]]
[[en:Demographics of Chad]]
[[pt:Demografia do Chade]]