Разлика помеѓу преработките на „Друштво на писателите на Македонија“

нема опис на уредувањето
{{Мак-никулец}}
{{Никулец}}
 
'''Друштвото на писателите на Македонија''' (ДПМ) е здружение на [[писател]]ите од [[Република Македонија]], формирано на [[13 февруари]] [[1947]] година. Прв претседател на ДПМ беше [[Блаже Конески]], а од [[мај]] [[2006]] функцијата претседател ја врши [[Јован Павловски]], кој пред десетина години два мандата беше на челната позиција на ДПМ.
 
Негов претходник на чело на ДПМ, од јуни [[2004]] до мај 2006, беше [[Трајан Петровски]], кој на таа функција дојде на местото на [[Веле Смилевски]]. Претседател на ДПМ во два мандати бил и [[Гане Тодоровски]] ([[1969]]-[[1971]] и [[1985]]-[[1986]]).
 
==Надворешни врски==
*[http://www.dpism.org.mk/ Официјална страница на Друштвото на писателите на Македонија]
 
[[Категорија:МакедонијаМакедонска литература]]
5.897

уредувања