Разлика помеѓу преработките на „Коска“

Додадени 125 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
(Дополнување)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Human skeleton front de.svg|десно|thumb|300п|Коски на човечкиот скелет.]]
'''Коските''' се бели, цврсти [[орган]]и кои го образуваат [[скелет]]от. Секоја коска во скелетот има определена форма и е специјализирана за вршење на определена функција. За коските преку [[Тетива|тетиви]] се поврзуваат [[Скелетен мускул|скелетните мускули]], со кои се обезбедува определен начин на нивно движење.