Разлика помеѓу преработките на „Национална галерија (Лондон)“

нема опис на уредувањето
{{infobox Museum
|name= Национална галерија <br>National Gallery
|image= National Gallery from atop Nelson's Column, Trafalgar Square, London - geograph.org.uk - 287253.jpg
|imagesize = 250
|established= 1824
|director = [[Николас Пени]].
|location= [[Trafalgarплоштад SquareТрафалгар]], London [[WC postcode area|WC2Лондон]], EnglandАнглија, UnitedОбединето KingdomКралство
|visitors= 4,780,030 (2009)<ref name=ALVA>{{cite web|url=http://www.alva.org.uk/visitor_statistics/|title=VISITS MADE IN 2009 TO VISITOR ATTRACTIONS IN MEMBERSHIP WITH ALVA|publisher=Association of Leading Visitor Attractions|accessdate=21 May 2010}}</ref><br>
* [[Most visited museums in the United Kingdom|Ranked 2nd nationally]]
|director= [[NicholasНиколас PennyПени]]
||publictransit= [[Charing Cross tube station|Charing Cross]] [[File:25 railtransportation.svg|10px]] [[File:Bakerloo roundel1.PNG|10px]] [[File:Northern roundel1.PNG|10px]]<br> [[Embankment tube station|Embankment]] [[File:Bakerloo roundel1.PNG|10px]] [[File:Circle roundel1.PNG|10px]] [[File:District roundel1.PNG|10px]] [[File:Northern roundel1.PNG|10px]] ([[File:25 railtransportation.svg|10px]] Charing Cross ''100m'')<br> [[Leicester Square tube station|Leicester Square]] [[File:Northern roundel1.PNG|10px]] [[File:Piccadilly roundel1.PNG|10px]]
|website= [http://www.nationalgallery.org.uk/ www.nationalgallery.org.uk]
}}
'''Национална галерија во Лондон''' ([[англиски]]: ''National Gallery'') е државна галерија на уметноста која се наоѓа во [[Лондон|престолнината]] на [[Обединетото Кралство]]. Галеријата се наоѓа на северниот дел од [[плоштад Трафалгар|плоштадот Трафалгар]].
 
Во оваа галерија се наоѓаат едни од најзначајните светски колекции на западноевропското сликарство во периодот од [[1250]]-[[1900]] година. Во оваа галерија се наоѓаат околу 2.300 дела. Во целина можеби оваа галерија е мала, но содржи доста квалитетни дела. Годишно се посетува од страна на околу 5 милиони туристи.
 
Националната галерија била основана во [[1824]] година, кога британската влада ги откупила делата на рускиот банкар Јулијус Ангерштајн (36 слики). Во денешниот објект галеријата била префрлена во [[1838]] година. Нејзин дизајнер бил Вилијам Вилкинс, чија фасада била изработена во [[неокласицизам]].