Разлика помеѓу преработките на „Пиштол“

Одземен 1 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Брзо додавање категорија Оружје (со користење на HotCat))
[[Податотека:Walther P99 9x19mm.png|мини|[[Walther P99]], [[полуавтоматски пиштол]] од доцните 1990-ти години]]
 
'''Пиштол''' е мало огнено оружје конструирано да се ракува со една рака. Името можеби го добил по градот Пистој во [[Италија]], каде што рачните пиштоли биле направени најрано во XV век. Бил изворно оружје на коњаницата. Автоматските пиштоли имаат механизам што се подвижува со повратната енергија, која доаѓа од полнењето во магацинот (лежиштето на куршумот) пред цевката.<ref>''Британика Енциклопедиски Речник''. Топер, МПМ, 2005. Книга 7, стр.185-186</ref>