Бернард Монтгомери: Разлика помеѓу преработките

Нема опис на уредувањето
== Биографија ==
Монтгомери се школувал на Универзитетот Сендхрст, се истакнал во [[Првата Светска војна|Првата Светска војна]], па останал во војската, станувајќи познат како цврст и ефикасен водач. Во [[Втора Светска војна|Втората Светска војна]] командувал со британската војска во [[Северна Африка]] и ги приморил Германците да се повлечат од Египет по [[Битката кај Ел Аламејн]] (1942). Командувал со трупите на сојузничката инвазија на [[Сицилија]] и [[Италија]] (1943), а во [[Битката за Нормандија|Нормандија]] ги водел Британско-канадските армиски единици преку [[Северна Франција|северна Франција]] во [[Северна Германија|северна Германија]]. Кога бил унапреден во фелдмаршал, станал начелник на британскиот генерал-штаб (1946-1948), а подоцна заменик-командант на [[НАТО]] (1951-1958). Претпазлив, но директен стратег, „Монти“ често ги иритирал неговите пријатели сојузнички комадири, вклучувајќи го и [[Двајт Ајзенхауер]], нп неговото настојување за комплетна подготвеност ја обезбедила неговата популарност кај воените трупи.
== Наводи ==
{{наводи}}