Разлика помеѓу преработките на „Марија II“

Додадени 140 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
== Биографија ==
Таа била ќерка на кралот [[Џемс II]], каотилчки преобратена, таа била одгледана како протестантка и во 1677 година сее омажила за својот братучед, Вилијам од Оранж. Тие живееле во [[Холандија]] сè додека англиските благородници спротиставени на прокатоличката политика на Џемс не ги поканиле Вилијам и Мери да го земат англискиот трон. Откако Вилијам со истоварил со холандската војска (1689), Џемс избегал избегал и Мери и Вилијам (како крал Вилијам III) станале владетели на [[Англија]] (1689). Мери уживала во големата популарност, и нејзините холандски вкусови имале големо влијание на англиското грнчарство, уредување на градините и внатрешното уредување. Таа умрела од сипаници на возраст од 32 години.
 
 
[[Категорија:Шкотски принцези]]
[[Категорија:Англиски и Британски принцези]]
 
[[af:Maria II van Engeland]]