Разлика помеѓу преработките на „Движење (физика)“

Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: неможе -> не може
с (Бот Додава: lv:Mehāniskā kustība)
с (Бот менува: неможе -> не може)
[[Податотека:Leaving Yongsan Station.jpg|300px|thumb|right|Движењето е промена на положбата, како во случај со овој брзодвижечки воз.]]
 
Во [[физика]]та, под '''движење''' се подразбира постојана промена на местоположбата на едно тело. Промената во движењето е резултат на [[сила]] применета врз тоа тело. Движењето најчесто се опишува во рамките на [[фреквенција]] (или брзина), [[забрзување]] (акцелерација), [[Поместување (вектор)|поместување]] и [[време]]. Брзината на еден објект (или [[материјална точка]]) неможене може да се смени доколку на него не се дејствува со некоја сила, факт кој всушност го претставува [[Прв Њутнов закон|Првиот Њутнов закон]]. [[Импулс (механика)|Импулсот]] (моментумот) на објектот е директно поврзан со неговата [[маса]] и [[брзина]], а вкупниот импулс на сите објекти во еден [[затворен систем]] ([[систем]] на кој не делуваат надворешни сили) не се менува со текот на времето, факт олицетворен во [[Закон за зачувување на импулсот|законот за зачувување на импулсот]].
 
За тело кое не се движи, се вели дека се одмора, дека е неподвижно, стационарно или дека има постојана положба, независна од времето.
 
Движењето секогаш се набљудува и мери од аспект на некое [[референтно тело]]. Бидејќи не постои апсолутно референтно тело, ''апсолутното движење'' неможене може да се определи. Ова е опишано со терминот ''релативно движење''. Тело кое е неподвижно во однос на едно референтно тело се движи релативно до бесконечно во однос на други референтни тела. Според ова, сѐ се движи во универзумот.
 
[[Категорија:Механика]]
941.847

уредувања