Разлика помеѓу преработките на „Битка кај Лепанто“

Додадени 15 бајти ,  пред 10 години
с
Бот менува: Пие -> Пиј, Image -> Податотека
с (Бот Додава: lt:Lepanto mūšis)
с (Бот менува: Пие -> Пиј, Image -> Податотека)
|combatant2=[[Податотека:Ottoman Navy1453-1789.svg|22px]] [[Османлиска империја]]
|commander1=[[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Хуан Австриски]] <br /> [[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Алваро де Базан]]<br /> [[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Луис де Зуњига]]<br /> [[Податотека:Coat of Arms of the Republic of Venice.svg|22px]] [[Себастијано Вениер]] <br /> [[Податотека:Emblem of the Papacy SE.svg|22px]] [[Маркантонио Колона]]|<br />[[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Алваро де Вазан]]<br />[[Податотека:Flag of New Spain.svg|border|22px]] [[Луис де Зуњига]]
|commander2=[[Податотека:Ottoman Navy1453-1789.svg|22px]] [[Али Паша]] {{KIA}}<br />[[ImageПодатотека:Ottoman Navy1453-1789.svg|22px]] [[Улуџ Али Рејс]]|
|strength1=208 бродови<br />
*202 галии,<br />
== Позадина ==
 
Во [[16 век]] помеѓу морските држави се водела битка за превласт во [[Средоземно Море|Средоземното Море]]. Најголемо било ривалството помеѓу [[Хабсбуршка Шпанија]] и Османлиската империја. Во [[1570]] година султанот [[Селим II]] започнал воен поход, чија цел била да освои островот [[Кипар]] и крајбрежните делови од денешните држави [[Италија]] и [[Шпанија]]. Војната продолжила од [[1570]] до [[1573]] година. Римскиот [[папа ПиеПиј V]] успеал да организира антиосманлиска коалиција составена од Шпанија и Венеција, позната под името [[Света лига (1571)|Светата лига]].
 
== Сили ==
941.847

уредувања