Разлика помеѓу преработките на „Едвард III“

Додадени 52 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
| styles = крал<br />Ерл од Честер<br />Војвода од Аквитанија<br />
| house = [[Династија Плантагенет]]
| father = [[Edward II of England|EdwardЕдвард II]]
| mother = [[IsabellaИзабела of FranceФранцуска]]
| date of birth = {{Birth date|1312|11|13|df=yes}}
| place of birth = [[WindsorВиндзорска Castleпалата]], [[BerkshireБеркшир]]
| date of death = {{Death date and age|1377|6|21|1312|11|13|df=yes}}
| place of death = [[RichmondРичмондска Palace|Sheen Palaceпалата]], [[Richmond, London|RichmondЛондон]]
| place of burial = [[WestminsterВестминстерска Abbeyкатедрала]], [[LondonЛондон]]}}
 
'''Едвард III''' ([[13 ноември]] [[1312]] - [[21 јуни]] [[1377]]) ([[англиски]]: ''Edward III of England''; [[француски]]: ''Édouard III d'Angleterre'') бил еден од најуспешните англиски монарси во [[среден век|средниот век]]. Тој го вратил кралскиот авторитет по катастрофалното управување на својот татко, [[Едвард II]], а [[Кралство Англија|Кралството Англија]] го претворил во едно од најсилните во [[Европа]]. За време на неговото владеење биле воведени големи законодавни реформи, особено во англискиот парламент. Периодот од неговото владеење бил одбележан од "црната смрт" - чума. Едвард III на англискиот трон се задржал 50 години.