Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
{{Infobox Eurovision
|name = Евровизија 2001
| nex = 2002
}}
 
'''Евровизија 2001''' беше 46-тиот Евровизиски концерт, кој се одржа на 12 мај 2001 во [[Копенхаген]], [[Данска]], во Parken Stadium. За прв пат, послем 36 години учество, Данска е домаќин на Евровизија, благодарение на победата на браќата Олсен, кои победија на Евровизија 2000, во Стокхолм.
 
Логото на Евровизија 2001 година, е направено од 4 кругови, распоредени така да креираат срце. Тие беа вклучени и во дизајнот на сцената, со полесна конструкција која што беше направена од истите 4 кругови.
|-
|}
{{никулец}}