Ботиаја: Разлика помеѓу преработките

Додадени 3 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: Менува Категорија:Области во Античка Македонија; козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Додава: fr:Bottiée)
с (Бот: Менува Категорија:Области во Античка Македонија; козметички промени)
'''Ботиаја''' била античка област во средишниот дел на [[Античка Македонија]] меѓу [[Пиерија]] и [[Елимеја]] на југ, [[Еордаја]] на запад, [[Алмопија]] на север и [[Амфакситида]] на исток. Долниот тек на [[Бистрица|Халијакмон]] и планинските венци на [[Бермион]] и [[Пајак]] претставуваат нејзини природни граници.<ref>''Strabo, Geography, Harvard University Press, 1959–1960''</ref> Кај античките автори најчесто се спомнува како посебна област и тоа како област во која првиот македонски крал [[Пердика]], според пророштвото, треба да основа град – престолнината на македонските кралеви – [[Ајга]], а исто така тука е и втората престолнина -[[Пела]].<ref>''Thucidides, 4 vols., Harvard University Press, 1958''</ref> Во римско време се споменуваат градовите: [[Кир]], [[Скидра]], [[Миеза]], [[Ихне]], [[Алор]], [[Тириса]] и др.<ref>''Ф. Папазоглу, Македонски градови у римско доба, Скопје 1957''</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Области во АнтичкаКралството Македонија]]
 
[[el:Βοττιαία]]
941.847

уредувања