Разлика помеѓу преработките на „Кечуани“

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Кечуани''', '''кечуанциКечуанци''' или само како '''Кечуа''' е заеднички термин за неколку староседелски етнички групи во [[Јужна Америка]] чиј јазик е [[кечуанскиот јазик]]. Оваа етничка заедница живее во [[Перу]], [[Боливија]], [[Еквадор]], [[Чиле]] и [[Аргентина]].
 
Кечуаните во Еквадор се нарекуваат со локално име - [[кичва]]. Покрај нив, кечуаните имаат и други термини за себеидентификување како [[инги]] (во [[Колумбија]]), ''рунакуна'' или [[нуна]].