Разлика помеѓу преработките на „Избори на Филипините“

с
Бот менува: листи -> списоци
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: листи -> списоци)
[[Филипинци]]те на национално ниво избираат: [[Претседател на Филипините|Претседател]], и [[влада]]. Претседателот се избира на секои 6 гобини директно од народот. [[потпретседател на Филипините|Потпретседателот]] се избира истиот ден само на посебно гласачко ливче. На филипинските избори се избираат '''[[Гувернер]]и, нивни заменици, членови на советите, градоначалници, Совети на младите'''.
 
'''[[конгрес на Филипините|Конгресот]]''' или ''Kongreso'' е дводомен. [[Претставнички дом на Филипините|Претставничкиот Дом]] или ''Kapulungan ng mga Kinatawan'' има 237седишта со избрани членови еднаш во три години, од кои 212 се од самостојните листисписоци и 23 се загарантирани со [[пропорционален систем]]. '''[[Сенат на Филипините|Сенатот]]''' или ''Senado'' има 24 членови кои се избираат на секои шест години и не преставуваат географски дистрикти или области. половина од сенато се обновува на секои три години.
 
== Надворешнин врски ==
941.847

уредувања