Разлика помеѓу преработките на „Витамин Е“

Одземен 11 бајт ,  пред 10 години
с
Бот менува: во предвид -> предвид, Референци -> Наводи
с (Бот: козметички промени)
с (Бот менува: во предвид -> предвид, Референци -> Наводи)
Дози на витамин Е од 400 IU дневно, го намалуваат ризикот од оштетување на кожата поради изложеност на сонце, па истовремено се намалува и продукцијата на канцерогени клетки. Сепак, треба да се нагласи дека внесувањето на големи дози на витамин Е може да биде штетно, па затоа не треба да се земаат поголеми дози од препишаните.
 
Покрај оралната примена на витаминот Е, тој може да се применува и со директно нанесување на кожата, било како чист витамин Е или преку лосиони за сончање. Во случај кога се користи директно нанесување на витаминот Е на кожата, треба да се земе во предвид и времето кое е потребно да витаминот навлезе во подлабокиот слој на кожата. Со други зборови, витаминот Е е потребно да се нанесе на кожата 10-20 минути пред изожување на [[сонце]].
 
== Извори на витамин Е ==
* [[Пастрмка]] - 26 мг.
 
== РеференциНаводи ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања