Авети: Разлика помеѓу преработките

Додаден 11 бајт ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Додава: nn:Spøkjelsesapar)
с (Бот: козметички промени)
| image_width = 250px
| fossil_range = {{Фосилен опсег|45|0}}Доцен [[еоцен]] - денес
| regnum = [[Животни|AnimalAnimalia]]ia
| phylum = [[Хордати|Chordata]]
| classis = [[Цицачи|MammalMammalia]]ia
| ordo = [[Примати|PrimatePrimates]]s
| subordo = [[Haplorrhini]]
| infraordo = '''Tarsiiformes'''
| type_species_authority = [[Јохан Кристијан Поликарп Еркслибен|Erxleben]], 1777
| subdivision_ranks = [[Биолошки вид|Видови]]
| subdivision = ''[[Филипински авет|Tarsius syrichta]]''<br />
''[[Tarsius bancanus]]''<br />
''[[Tarsius tarsier]]''<br />
''[[Tarsius dentatus]]''<br />
''[[Tarsius lariang]]''<br />
''[[Tarsius pelengensis]]''<br />
''[[Tarsius sangirensis]]''<br />
''[[Tarsius tumpara]]<br />
''[[Tarsius pumilus]]''
| synonyms =
* ''Cephalopachus'' <small>Swainson, 1835</small>
* ''Hypsicebus'' <small>Lesson, 1840</small>
* ''Macrotarsus'' <small>Link, 1795</small>
* ''Rabienus'' <small>Gray, 1821</small>
}}
'''Аветите''' ({{lang-la|Tarsius}}) сочинуваат род на [[примати]] кој образува своја самостојна фамилија и инфраред. Родот на авети се дели на минимум 3 вида.
=== Однесување ===
 
Аветите се активни главно ноќно време. Тие живеат на дрвјата во шумите, криејќи се дење во густата вегетација. Можат многу лесно да ги искачуваат дрвјата, а со задните нозе скокаат и неколку метри. По правило, аветите живеат во парови, а понекогаш во мали групи.
 
=== Исхрана ===
941.847

уредувања