Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Политика на Иран“

с
Бот: Промена на шаблон: Politbox; козметички промени
с
с (Бот: Промена на шаблон: Politbox; козметички промени)
{{politboxИнфокутија за политики|country=Иран|image=Coat of arms of Iran.svg|size=125|title=Иран|}}
|align=left|
* [[Устав на Иран|Устав]]
* [[Висок раководител на Иран|Висок раководител]]
** [[Али Хаменеи]]
* [[Претседател на Иран|Претседател]]
** [[Махмуд Ахмадинеџад]]
* [[Потпретседател на Иран|Подпретседател]]
** [[Парвиз Даводи]]
----
* [[Совет на експерти]]
** [[Акбар Хашеми Рафсанџани]]
* [[Меџлис]] (парламент)
** [[Голјам-Али Хадад-Адел]]
* [[Гардиски Совет]]
** [[Ахмад Џанати]]
* [[Совет за целесообразност на Иран|Совет за целесообразност]]
** [[Акбар Хашеми Рафсанџани]]
* [[Правен систем на Иран]]
** [[Махмуд Шахруди]]
* [[Виш совет за национална безбедност на Иран|ВСНБ]]
** [[Саед Џалили]]
----
* [[Вооружени сили на Иран|Вооружени сили]]
** [[Мостафа Мохамад-Наџар]]
* [[Министерство за разузнавање на Иран|ВЕВАК]]
** [[Голам Хосеин Мојсени-Еџехеи]]
* [[Министерство за нафта на Иран|Министерство за нафта]]
** [[Голам Хосеин Нозари]]
*** [[Национална иранска нафтена компанија|НИНК]]
* [[Земјоделие на Иран]]
** [[Мохамад Реза Ескандари]]
* [[Централна банка на Иран]]
** [[Тахмасб Мизахери]]
----
* [[Избори во Иран|Избори]]
* [[Административна поделба на Иран|Провинции]] (ostānhā)
* [[Шахрестан|Окрузи]] (shahrestānhā)
* [[Бахш]]и (bakhsh)
* [[Политички партии на Иран|Политички партии]]
* [[Надворешни односи на Иран|Надворешни односи]]
{{politicsboxend|country=Иран|}}<noinclude>
 
941.847

уредувања