Телескоп: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
Нема опис на уредувањето
Со помож на оваа справа можеме да видиме и снимиме слики на објекти кои се премногу оддалечени, премали или со слаб сјај.
Под телескоп најчесто се подразбира '''оптички телескоп''',но постојат и телескопи кои собираат зрачење од некој друг дел на [[спектар|спектарот]] од електро магнетното зрачење. Постојат и '''радио телескопи''',кои користат радио антена, а постојат и телескопи за [[гама-зраци]].<br />
[[Податотека:Keplertelescope.png|centerleft|450px|thumb|Телескоп рефрактор[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/PosterRefractorEq.png]]]
 
 
5

уредувања