Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Петка и Св. Недела“ - Тетово“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за црква на Македонската Православна Црква |име=Св. Петка и Св. Недела ...)
 
}}
 
'''Света Петка и Света Недела''' е црква во стариот дел на [[Тетово]], во населбата [[Колтук]]. Црквата се наоѓа во дворот на храмот [[Црква „Св. Никола“ - Тетово|„Св. Никола“]] веднаш до [[Споменик на стреланите тетовци|Споменикот на стреланите тетовци]] од [[1944]] година. Изградена е со средства на православни верници, пред сè, од стариот дел на Тетово, но и од целиот град. ПочналаНа [[26 даноември]] се гради во [[2000]], а година се завршилаположил и осветила воосветил [[2007]]камен годинатемелник на празникот "Свети Јован Златоуст". При ископот на темелите биле пронајдени остатоци со димензии 3х2 на постара црква која потекнувала од [[14 век]]. Точниот податок за постоењето и градбата на таа капела се сврзува со изградбата на помала црква посветена на [[Света Богородица]], која се наоѓала преку реката [[Пена]]. Црква е посветена на две светици, бидејќи во Тетово немало црква посветена на св. Недела, а стариот храм бил посветен на [[св. Петка]]<ref name="утрински">{{цитирана веб страница|url=http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A5EB04CE8DEA284994E630332B0A2E25|title= Осветена нова црква во Тетово |date=29 октомври 2007|publisher=Утрински Весник|language=македонски|accessdate=2010-05-01}}</ref>. Поради [[Воен конфликт во Македонија, 2001|воените дејства во Тетово во 2001]], изградбата била стопирана, но во [[2007]] година комплетно е завршена и осветена<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.mpc.org.mk/svetaktuelno.asp?id=2426|title= Осветување на црквата света Петка и света Недела во Тетово|date=01.11.2007|publisher=МПЦ - ОА|language=македонски|accessdate=2010-05-01}}</ref>.