Разлика помеѓу преработките на „Тигар (река)“

Додадени 24 бајти ,  пред 11 година
с
Бот: Промена на шаблон: Никулец за географија
с (Бот: Промена на шаблон: Гео-никулец)
с (Бот: Промена на шаблон: Никулец за географија)
'''Тигар''' е источната река од двете големи реки кои го дефинираат регионот [[Месопотамија]]. Таа извира во [[Турција]] и минува низ [[Ирак]] каде што се влива во [[Персиски залив|Персискиот залив]].
 
{{Никулец заод географијаобласта на географијата}}
 
[[Категорија:Реки во Азија]]
941.847

уредувања