Разлика помеѓу преработките на „Невработеност“

Додадени 29 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Економија-никулец
с (Бот Додава: kn:ನಿರುದ್ಯೋಗ)
с (Бот: Промена на шаблон: Економија-никулец)
Процентот за пресметување на бројот на невработените се пресметува кога вкупниот број на невработените [[работна сила|работници]] ќе се подели со бројот на населението кое е способно за работа и тоа од 16 до 65 години. Постојат повеќе типови на невработеност: моментална, структурна, циклична, класична и техничка невработеност.
 
{{Никулец од областа на економијата}}
{{Економија-никулец}}
 
[[Категорија:Макроекономија]]
941.847

уредувања