Разлика помеѓу преработките на „Молекуларна биологија“

с
Бот: Промена на шаблон: Био-никулец
с (Бот Менува: el:Μοριακή βιολογία; козметички промени)
с (Бот: Промена на шаблон: Био-никулец)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Никулец од областа на биологијата}}
{{био-никулец}}
'''Молекуларната биологија''' ги проучува основните појави на [[живот]]от ([[метаболизам]], [[наследност]], [[надразливост]]) на ниво на [[молекул]]и што ја градат [[клетка]]та. Полето на молекуларната биологија се преклопува со полињата на интерес на биологијата и хемијата, особено со генетиката и биохемијата.
 
941.847

уредувања