Андре Мари Ампер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
[непроверена преработка][проверена преработка]
с Бот: козметички промени
с Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец
Ред 2:
'''Андре Мари Ампер''' ([[22 јануари]] [[1775]] - [[1836]]), основач на [[електродинамика]]та, француски [[физичар]] и [[математичар]]. Ја заснова теоријата на магнетизмот во нераскинливата врска со електрицитетот и го пронајде и го проучуваше заемното дејство на електричните струи.
 
{{Никулец за биографија}}
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија:Француски физичари]]
941.847

уредувања