Разлика помеѓу преработките на „Хемиско соединение“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: an, be, el, fa, lt, lv, os, vec, yi Менува: zh-min-nan)
с (Бот: козметички промени)
'''Хемиските соединенија''' се [[Супстанција|супстанции]] во чиј состав влегуваат најмалку два различни [[атом]]и<ref>[http://www.thefreedictionary.com/chemical+compound ''The Free Dictionary Online'' "Chemical compound."]</ref><ref>[http://www.nyu.edu/pages/mathmol/textbook/compounds.html Elements and Compounds<!-- Bot generated title -->]</ref>. Соединенијата можат да бидат изградени од [[молекул]]и составени од различни [[атом]]и (како [[Азотеста киселина|HNO<sub>3</sub>]], [[Сулфур диоксид|SO<sub>2</sub>]] итн.) или, пак, изградени од различни [[јон]]и (како [[Калциум сулфат|CaSO<sub>4</sub>]], [[Готварска сол|NaCl]] итн.). Хемиските соединенија можат да се разложат на [[Проста супстанција|елементарни супстанции]] со одредена [[хемиска реакција]] или процес.
 
== Литература ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања