Разлика помеѓу преработките на „Формула“

Одземен 1 бајт ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
== Во сметањето ==
 
Во [[сметање]]то, формулата дава опис на една пресметка како додавање, која треба да се изврши на две или повеќе променливи. Формулата е имплицитно дадена во облик на [[компјутер]]ска [[инструкција]] како:
 
: ''Вкупно овошје'' = ''број на јаболка'' + ''број на круши''.
941.847

уредувања