Разлика помеѓу преработките на „Филип V Македонски“

с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: sh:Filip V od Makedonije)
с (Бот: козметички промени)
Моќта на Филип била уништена,но тој сепак не се откажувал.Тој своите 5000 луѓе ги заменувал по здобиениот војнички тренинг со што така ја зголемил својата војска без да го прекрши договорот со [[Рим]].Тој исто така го отрул својот син [[Деметриј]] бидејќи бил обвинет за проримска политика,а неговиот син [[Персеј]] го наследил
== Надворешни врски ==
[http://virtualreligion.net/iho/philip_5.html Филип V ] од Малон Х. Смита (Mahlon H. Smith)
 
 
{{start box}}
{{succession box| before = [[Антигон III Досон]] | title = [[Крал на Античка Македонија]]|years= [[221 п.н.е.]]–[[179 п.н.е.]] | after = [[Персеј]]}}
{{end box}}
{{MacedonKings}}
941.847

уредувања