Разлика помеѓу преработките на „ФК Силекс“

Додадени 22 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Инфокутија фудбалски клуб|
име = ФК Силекс|
лого = [[СликаПодатотека:FK Sileks.PNG|100px|Амблемот на ФК Силекс]]|
целосно име = ФК Силекс Кратово|
основан = [[1965]] |
'''ФК „Силекс“''' е [[Република Македонија|македонски]] [[фудбал]]ски клуб од [[Кратово]].
 
== Историја ==
ФК Силекс е оформен 1965 година. Во својата историја ФК Силекс бил трикратен шампион на Македонија, и тоа во сезоните: 1995/96, 1996/97 и 1997/98. Исто така е двократен освојувач на Купот на Македонија, во сезоните 1993/94 и 1996/97. Клубот игра на [[Градски стадион Кратово]], кој има капацитет од 4.500 гледачи. Тренер на екипата е [[Марјан Секуловски]].
 
== Евро купови ==
* '''УЕФА КПК - Сезона 1995/96'''
ВАЦ Самсунг-Силекс 1:1
 
 
Силекс-Борусија Мехенгладбах 2:3
* '''УЕФА Куп - Сезона 1996/97'''
Акранес-Силекс 2:0
 
Силекс-Акранес 1:0
* '''УЕФА Лига на шампиони - Сезона 1997/98'''
Силекс-Беитар 1:0
 
Беитар-Силекс 3:0
* '''УЕФА Лига на шампиони - Сезона 1998/99'''
Силекс-Бриж 0:0
 
Бриж-Силекс 2:1
* '''УЕФА Куп - Сезона 1999/00'''
Шахтјор Доњецк-Силекс 3:0
 
Силекс-Шахтјор Доњецк 2:1
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.ffm.com.mk/ Официјалнo веб-место на Фудбалската федерација на Македонија]
 
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009}}
941.847

уредувања