Разлика помеѓу преработките на „Сјуник“

Додадени 16 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Сјуник''' ([[Ерменски јазик|ерм.]] -Սյունիք, се преведува и како ''Сиуник'', ''Сивник'', или ''Сјуниг'') е најјужната провинција на [[Ерменија]]. Се граничи со [[Вајоц Ѕор]] на север, [[Азербејџан]]овата енклава [[Нахчиван]] на запад на исток, и [[Иран]] на југ. Главен град е [[Капан]]. Други поголеми и поважни градови се: [[Горис]], [[Сисиан]], [[Мегри]], [[Агарак]], и [[Дастакерт]].
 
Сјунике зелен, но сепак е планинска област. Најголеми реки тука се [[Мехри]], [[Вогџи]], и [[Воротан]]. Преку лето температурите можат да достигнат и до 50 °C,иако просечната температура е околу 22 °C. Границата со Нахчиван на запад е дефинирана со планината he [[Зангезур]].
 
== Историја ==
Исторички гледано, Сјуник е една од 15-те провинции на Ерменското Кралство. Како стар предел, Сјуники до ден денешен ги има зачувано некогашните имиња кои се користат во секојдневието како '''Сјуниа''', '''Сисакан''', и '''Зангеѕур'''. Најпознак предел од кулуролошки аспект е пределот со манастирот [[Татев манастир|Татев]]), кој е пребогат со древна историја.
 
== Види исто така ==
* [[Административна поделба на Ерменија]]
* [[Ерменија]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.armeniapedia.org/index.php?title=Rediscovering_Armenia_Guidebook-_Syunik_Marz туристички водич низ Сјуник]
* [http://cp-pic.quintagroup.com/www/aboutarmenia/syunik About Министерство ѕа урбан развој]
* [http://www.armeniainfo.am/sites/?section=regions_desc&site_id=8 информации]
{{Ерменија}}
 
[[Категорија:Ерменија]]
[[Категорија:Административна поделба на Ерменија]]
[[Категорија:Кавказ]]
 
{{Ерменија}}
 
[[az:Zəngəzur]]
941.847

уредувања